مبارزه با عفونت به کمک آهن‌ربا…!

موسسه سینا با هدف ارتقاء درجه علمی کشور با گردآوری محققین، مترجمین و … متخصص برای اولین بار در کشور به صورت دورکاری اقدام به پذیرش و انتشار مقالات دانشجویان، اساتید و ترجمه کتاب، مقالات از فارسی به انگلیسی و از انگلیسی به فارسی، چاپ کتاب ، مشاوره در انجام  مقالات  و  … نموده است. کلیه عزیزانی که با ما در ارتباط هستند و به نوعی یاری رسان ما هستند به صورت ارتباط از راه دور با ما همکاری می نمایند که این خود نکته قابل توجه در خصوص اعتماد به فعالیت های ما محسوب می شود.

14 12-2016

مبارزه با عفونت به کمک آهن‌ربا…!

 

محققان در يک تحقيق چندجانبه موفق شدند روش تازه‌ای برای مقابله با عفونت‌های باکتريايی ابداع کنند که اگرچه سخت و پيچيده است اما قابل اتکاء و اثرگذار خواهد بود.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به‌ نقل از New Atlas، عفونت خونی معمولا مساله جدی‌ ای در پزشکی‌ است و نيمی از افرادی که به عفونت‌های خونی باکتريايی مبتلا می‌شوند، در نهايت سر از سردخانه درمی‌آورند. آنچه عفونت‌های خونی را خطرناک می‌کند، مقاوم شدن باکتری‌ها در مقابل آنتی‌بيوتيک‌های رايج است اما محققان در يک تحقيق چندجانبه و مشترک موفق شدند راهی برای رفع عفونت بدون نياز به آنتی‌بيوتيک ابداع کنند.

پژوهشگران در دانشگاه هاروارد، مرکز Empa و مؤسسه تحقيقاتی آدولف مرکل با آزمايش روی خوک‌ها توانستند کاری غيرممکن را عملی و عفونت را با آهن‌ربا دفع کنند. در اين روش ابتدا نوع خاصی از آنتی‌بادی‌ها که به ديواره سلولی باکتری‌ها می‌چسبد به خون تزريق شد.

اين آنتی‌بادی‌ها محتوی مولکول‌های آهن بودند که بدنه بيرونی باکتری را پوشش می‌داد. در گام بعدی خون بيمار از دستگاه دياليز عبور داده شده و توسط آهن‌رباهايی که در مسیر قرار داشتند، عفونت از خون بيرون کشيده شد و درنهايت بيمار با يک آنتی‌بيوتيک معمولی و نسبتا ضعيف نيز کاملا سلامت خود را به‌دست آورد.

بزرگ‌ترين مشکل و مانعی که بر سر راه اين روش وجود دارد، اين است که برای هر نوع باکتری و عفونتی نياز به نوع متفاوتی از آنتی‌بادی‌هاست. آنتی‌بادی‌ها با استفاده از ويژگی‌های مولکلی و سلولی به باکتری‌ها می‌چسبند و از آنها جدا نمی‌شوند اما اين ويژگی‌ها از باکتری به باکتری ديگر متفاوت است.

اکنون در آخرين بخش از اين تحول، پژوهشگران روی يک آنتی‌بادی که بتواند به انواع مختلفی از باکتری‌ها بچسبد متمرکز شده‌اند و نتايج کار را نيز اميدبخش اعلام کرده‌اند. هنوز هيچ زمان مشخصی برای ارائه اين روش به فهرست روش‌های درمانی بيمارستانی وجود ندارد اما تيم تحقيق اميدوارند در آينده‌ای نه چندان دور، بتوان بر مشکل مقاومت عفونت‌ها و نياز روزافزون به ارتقاء آنتی‌بيوتيک‌ها غلبه کرد.

لينک خبر

لينک دانلود مقاله

Leave comments

Your email address will not be published.

تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.