درمان ناباروری مردان با سلول های بنیادی

موسسه سینا با هدف ارتقاء درجه علمی کشور با گردآوری محققین، مترجمین و … متخصص برای اولین بار در کشور به صورت دورکاری اقدام به پذیرش و انتشار مقالات دانشجویان، اساتید و ترجمه کتاب، مقالات از فارسی به انگلیسی و از انگلیسی به فارسی، چاپ کتاب ، مشاوره در انجام  مقالات  و  … نموده است. کلیه عزیزانی که با ما در ارتباط هستند و به نوعی یاری رسان ما هستند به صورت ارتباط از راه دور با ما همکاری می نمایند که این خود نکته قابل توجه در خصوص اعتماد به فعالیت های ما محسوب می شود.

ناباروریناباروری سلول های بنیادی خونی
28 02-2016

درمان ناباروری مردان با سلول های بنیادی

محققین چینی موفق به تولید اسپرم از سلول های بنیادی جنین موش شده اند که گامی نوین در درمان ناباروری مردان به حساب می آید.

 ناباروری در میان ۱۵ درصد از زوج ها دیده می شود که یک سوم این ناباروی ها مربوط به مردها است. عامل اصلی ناباروری در مردان نقص در سلول های زایشی است که نوعی تقسیم بندی سلول با نام «تقسیم کاهشی» (میوز) را به منظور شکل دادن «سلول های اسپرم کنشی» انجام می دهد.

از این رو محققین «دانشگاه پزشکی نانجینگ» چین با استفاده از «سلول های اسپرم کنشی» که از طریق سلول های بنیادی موش به دست آمده بود، توانستند موش نر عقیمی را بارور و بعداز آن عمل لقاح صورت گرفت که منجر به تولید بچه موش های سالم شد.

در این روش سلول های اسپرم کنشی که از سلول های بنیادی گرفته شده اند به موش نر عقیم تزریق می شوند و بعد از آن اسپرم های توانمند در بدن موش تولید شد.

در گام نخست، سلول های بنیادی جنینی در معرض «کوکتل شیمیایی» قرار گرفتند و به سلول های زایشی اصلی تبدیل شدند سپس سلول های بنیادی جنینی گرفته شده از سلول های زایشی عهده دار تقسیم کاهشی و در نهایت منجر به سلول های شبیه به اسپرم با ویژگی های اصلی تقسیم کاهشی می شوند که دارای DNA هسته ای و کروموزم هستند.

همچنین قرار است در مطالعات بعدی، انجام این آزمایش بر روی سایر حیوانات و در نهایت بر روی انسان انجام بگیرد.

نتیجه این تحقیق در نشریه آمریکایی Cell Stem Cell چاپ شده است.

  • مبارزه با نوعی کم خونی با درمان تاخیر پیری
  • درمان ناشنوایی با سلولهای بنیادی
  • راه جدیدی برای ایجاد سلول‌های بنیادی پارکینسونی کشف شد
  • شناسایی پایه ای ترین شکل سلول های بنیادی خونی
  • مینی مغز برای مطالعه بیماری‌های نورولوژیک تولید شد
  • Leave comments

    Your email address will not be published.

    تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.