مبارزه با نوعی کم خونی با درمان تاخیر پیری

موسسه سینا با هدف ارتقاء درجه علمی کشور با گردآوری محققین، مترجمین و … متخصص برای اولین بار در کشور به صورت دورکاری اقدام به پذیرش و انتشار مقالات دانشجویان، اساتید و ترجمه کتاب، مقالات از فارسی به انگلیسی و از انگلیسی به فارسی، چاپ کتاب ، مشاوره در انجام  مقالات  و  … نموده است. کلیه عزیزانی که با ما در ارتباط هستند و به نوعی یاری رسان ما هستند به صورت ارتباط از راه دور با ما همکاری می نمایند که این خود نکته قابل توجه در خصوص اعتماد به فعالیت های ما محسوب می شود.

کم خونی
06 03-2016

مبارزه با نوعی کم خونی با درمان تاخیر پیری

محققان در مرکز تحقیقات CNIO موفق شدند درمانی جدید برای کم خونی آپلاستیک از انتقال ژن تلومراز به سلول های مغز استخوان با استفاده از ژن درمانی ارائه کنند.

 کم خونی آپلاستیک یک بیماری خونی نادر و کشنده محسوب می شود که در این بیماری مغز استخوان قادر به تولید سلول های خونی به میزان مناسب نیست.

بسیاری از اشکال کم خونی آپلاستیک ارتباط مهمی با یک فرایند منجر به پیری دارند که همان کوتاه شدن تلومرها است. تلومرها ساختارهایی در انتهاهای کروموزومی هستند که مانع از کوتاه شدن کروموزوم می شوند.

در چهار سال گدشته ، گروهی از محققان در مرکز تحقیقات CNIO یک درمان ضد پیری جدیدی را طراحی کرد که از طریق ترمیم تلومرها عمل می کرد. اینک در مطالعه ای جدید، همین محققان اثبات کرده اند که این درمان می تواند علیه انواع کم خونی آپلاستیک که ناشی از کوتاه شدن تلومر هستند نیز موثر باشد.

این یک استراتژی کاملا جدید علیه کم خونی آپلاستیک است. این درمان بر مبنای ایجاد سلول های مغز استخوانی است که آنزیم تلومراز را بیان می کند و بدین ترتیب تلومرها را ترمیم می کنند.

برای رسیدن به این دستاورد، محققان به ژن درمانی تکیه دارند که از ویروسی به عنوان تاکسی(taxi) استفاده می کند تا ژن تلومراز را وارد سلول های مغز استخوان می کند و تلومرهای آن ها را ترمیم می کند تا به تولید سلول های خونی ادامه دهند. محققان براین باورند که این درمان بر مبنای تلومراز دارای اثرات درمانی روی کم خونی های آپلاستیکی هستند که به دلیل کوتاه شدن تلومر اتفاق می افتند.

  • ساخت واکسن بیماری زوال عقل/ ایران قطب درمان آلزایمر می‌شود
  • درمان ناشنوایی با سلولهای بنیادی
  • راه جدیدی برای ایجاد سلول‌های بنیادی پارکینسونی کشف شد
  • Leave comments

    Your email address will not be published.

    تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.