منابع علمی آکادمیک در اروپا را بشناسیم

موسسه سینا با هدف ارتقاء درجه علمی کشور با گردآوری محققین، مترجمین و … متخصص برای اولین بار در کشور به صورت دورکاری اقدام به پذیرش و انتشار مقالات دانشجویان، اساتید و ترجمه کتاب، مقالات از فارسی به انگلیسی و از انگلیسی به فارسی، چاپ کتاب ، مشاوره در انجام  مقالات  و  … نموده است. کلیه عزیزانی که با ما در ارتباط هستند و به نوعی یاری رسان ما هستند به صورت ارتباط از راه دور با ما همکاری می نمایند که این خود نکته قابل توجه در خصوص اعتماد به فعالیت های ما محسوب می شود.

منابع علمی آکادمیک در اروپا
22 02-2016

منابع علمی آکادمیک در اروپا را بشناسیم

ما این مقاله را به معرفی پایگاه های علمی آکادمیک مستقر در اروپا اختصاص داده ایم تا آن دسته از خوانندگانی که علاقه‌مندهستند به شمار گسترده ای از پایگاه های علمی رایگان یا غیر رایگان اروپا دسترسی داشته باشند، از این طریق با این پرتال ها آشنا شوند. نکاتی که در این بخش ارائه می شود، اهتمامی است برای معرفی منابع علمی معتبر و شناخته شده در قاره سبز که می تواند مورد استفاده محققان و دانشجویان ایرانی در زمینه های مختلف قرار بگیرد.

شما می توانید با استفاده از نکات مطرح شده، با نویسندگان منابع علمی معرفی شده در ارتباط بوده و از تجربیات، دیدگاه ها و نظرات مشورتی و اصلاحی آنان جهت تولید مقالات و کتاب های علمی استفاده شایان کنید.

منابع علمی آکادمیک در اروپا را بشناسیم

 نکته 1: پایگاه اینترنتی اسکوپوس  را باید یکی از معتبرترین منابع استنادی و از نمایه های مشهور آکادمیک اروپا و جهان دانست که بانک اطلاعاتی عظیمی از منابع علمی و آکادمیک به روز را در خود جای داده است. بیش از 19 هزار جورنال مبتنی بر داوری  و بیش از 5 هزار ناشر علمی  از سراسر جهان، انتشارات خود را در این مجموعه عرضه کرده اند. اسکوپوس همه حیطه‌های علوم که شامل علوم زیستی، فیزیک و شیمی و علوم اجتماعی می‌شود را در برمی‌گیرد. اکثر دانشگاه های کشور، به این بانک اطلاعاتی دسترسی دارند و در صورتی که شما این دسترسی را در اختیار ندارید، از نویسندگان مقالات یا افرادی که می توانند برای شما مقاله ای را دانلود کنند درخواست همکاری کنید. شرکت الزویر  هلند، مالک این بانک اطلاعاتی عظیم علمی می باشد.

search-and-discovery

نکته 2 :  بانک اطلاعات پایان نامه های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای کلیه دانشگاه های کشور سوئد در سایت پایان نامه ها  ارائه شده است. این بانک اطلاعاتی، دسترسی رایگان به متن بیش از 40 هزار پایان نامه به زبان های سوئدی و انگلیسی را در زمینه های مختلف علمی برای مخاطبان فراهم کرده است. به دلیل حضور گسترده دانشجویان ایرانی در دانشگاه های سوئد، صدها پایان نامه خواندنی و معتبر علمی در این بانک، توسط ایرانیان تالیف و منتشر شده است. نکته ای که باید در این بانک به آن توجه داشت، امکان دانلود پایان نامه با فرمت پی دی اف  و هم چنین انتشار آن ها بر اساس استانداردهای دانشگاهی در سوئد است. این بانک اطلاعاتی متنوع، بیش تر می تواند نمونه خوبی برای آموزش پایان نامه نویسی حرفه ای به زبان غیر فارسی برای دانشجویان ایرانی باشد.

تکته 3: اصالت منابع علمی را همواره بررسی کنید.

elsevier

نکته 4: پایگاه علمی دارت  را نیز باید یکی از معظم ترین سایت های اطلاع رسانی علمی در اروپا دانست که متن کامل بیش از 400 هزار پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترای صادر شده در 500 دانشگاه در 27 کشور اروپایی را در اختیار علاقمندان قرار داده است. این پایگاه فرصت مغتنمی است برای افرادی که می خواهند به طور رایگان با شمار گسترده ای از دانشحویان و فارغ التحصیلان رشته های مختلف علمی در قاره سبز در ارتباط بوده و تبادل اطلاعاتی داشته باشند. قابلیت جست و جوی تخصصی بر روی این دیتابیس عظیم را می توان یکی از قابلیت های پایگاه دارت برای علاقمندان به دانلود مقالات علمی و پژوهشی متنوع به زبان های مختلف اروپایی دانست.

dart

نکته 5: دایرکتوری جورنال های دسترسی رایگان از جمله مشهورترین پرتال های علمی راه اندازی شده توسط محققان اروپایی، آسیایی و آمریکایی می باشد که بیش از 1 میلیون مقاله علمی در زمینه های گوناگون را از 8790 جورنال علمی که در 121 کشور جهان منتشر می شود، به رایگان در اختیار جامعه مخاطبان خود قرار داده است. یکی از امتیازات بزرگ این جورنال، قابلیت جست و جوی تخصصی بر روی منابع علمی عرضه شده به زبان های مختلف و بر اساس شیوه های علمی جست و جو مقالات می باشد. شمار قابل ملاحظه ای از جورنال های علمی و مقالات ایرانیان نیز در این دیتابیس عظیم قابل مشاهده و استفاده می باشد.

نکته6: پرتال اینترنتی دواب  نیز از جمله سایت های علمی رایگانی است که در دوبلین ایرلند راه اندازی شده است و متن بیش از 1200 کتاب داوری شده در زمینه های مختلف را در اختیار علاقمندان قرار داده است. دسترسی به نسخه الکترونیکی کتاب هایی که به صورت رایگان در اختیار مخاطبان قرار می گیرد، بهترین فرصت برای صرفه جویی در هزینه های مربوط به سفارش خرید کتاب در رشته های مختلف علمی می باشد. در اینجا لازم است به خوانندگانی که همواره علاقمند به خرید کتاب ها از اینترنت هستند توصیه کنیم که می توانند برای کاهش هزینه های خود، از کتاب های دست دومی که با بهایی بسیار نازل تر از کتاب اصلی در اینترنت به فروش می رسند، نسبت به تهیه کتاب مورد نظر اقدام کنند.

doab

نکته 7: دانشگاه کمبریج ، بخش ویژه ای به معرفی 300 جورنال داوری شده در رشته های مختلف علمی را در قابل پرتالی اختصاصی طراحی و راه اندازی کرده است که به صورت رایگان، هزاران مقاله علمی را در اختیار مخاطبان خود قرار میدهد.

نکته 8: جست و جو بر روی بیش از 24 میلیون صفحه از کتاب ها، مقالات و مدارک علمی و غیر علمی در 48 کتابخانه ملی  در اروپا، فرصتی مغتنم برای متقاضیان دسترسی به نمایه های رسمی و علمی در کتابخانه های مستقر در قاره سبز است. البته از طریق پرتال هایی مانند Google Scholar و Amazon نیز می توانید به اطلاعات جزیی تر مواردی که در سایت کتابخانه های اروپا مشاهده کردید، دسترسی داشته باشید. پایگاه هایی مانند وس وب  نیز، دایرکتوری جامعی از کتابخانه های اروپا و شیوه دسترسی و استفاده از منابع مختلف علمی آن ها را در اختیار علاقمندان قرار داده اند.

موفق باشید.

کپی با ذکر منبع بلامانع میباشد.

  • چگونه یک اظهارنامه هدف (SOP) بنویسید؟
  • شیوه‌های جستجوی بهترین دانشگاه ها در اینترنت
  • Leave comments

    Your email address will not be published.

    تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.