ISI بودن یک مجله را چگونه تشخیص دهیم؟

موسسه سینا با هدف ارتقاء درجه علمی کشور با گردآوری محققین، مترجمین و … متخصص برای اولین بار در کشور به صورت دورکاری اقدام به پذیرش و انتشار مقالات دانشجویان، اساتید و ترجمه کتاب، مقالات از فارسی به انگلیسی و از انگلیسی به فارسی، چاپ کتاب ، مشاوره در انجام  مقالات  و  … نموده است. کلیه عزیزانی که با ما در ارتباط هستند و به نوعی یاری رسان ما هستند به صورت ارتباط از راه دور با ما همکاری می نمایند که این خود نکته قابل توجه در خصوص اعتماد به فعالیت های ما محسوب می شود.

11 02-2016

ISI بودن یک مجله را چگونه تشخیص دهیم؟

چگونه ISI بودن یک مجله را تشخیص دهیم؟

برای احراز  ISI بودن یک مجله نمیتوان تنها به گفته های خود مجله و یا افراد دیگر و خصوصا موسسات سودجو که اطلاعات غلط می دهند بسنده کرد. بنابراین دانشجویان باید سطح آگاهی خود را به حدی برسانند که بتوانند به راحتی ISI بودن یک مجله را از سایت رویترز تشخیص دهند و در ادامه از بلک لیست نبودن مجله اطمینان حاصل کنند.
ما در این اینجا به شما کمک می کنیم تا :

با سایت ای اس ای تامسون آشنا شوید.
ISI بودن یک مجله را از طریق جستجوی ISSN تشخیص دهید.
ISI بودن یک مجله را از طریق جستجوی نام کامل آن تشخصیص دهید.
جعلی بودن یک ژورنال را سریع تشخصیص دهید.

تامسون رویترز (Thomson Reuters) آی اس آی چیست؟

ما برای تشخیص ای اس ای ISI بودن یک مجله و نوع کتگوری آن نیاز به مرجعی داریم که همواره مجلات را پایش کرده و بر آنها نظارت داشته باشد. این مرجع پایگاه تامسون رویترز (Thomson Reuters) می باشد. به عبارت دیگر اصلی ترین مرجع برای این کار تامسون رویترز (Thomson Reuters) می باشد. تامسون رویترز به عنوان مهمترین پایگاه برای شناسایی ISI بودن مجلات استفاده می شود. توجه داشته باشید که از این پایگاه تنها ای اس ای بودن یک مجله تشخیص داده می شود و برای شناسایی ایمپکت فکتور باید به وب سایتهای دیگر مراجعه کرد. در کشور ما نیز برای بسیاری از نهادها مانند دانشگاه های آزاد، دانشگاه های سراسری و حتی بنیاد ملی نخبگان از این پایگاه به عنوان مرجعی برای شناسایی ISI بودن مجلات استفاده می کنند.

چگونه به وب سایت تامسون رویترز (Thomson Reuters) دسترسی پیدا کنیم؟

برای این کار می توانید به صورت ساده تر آدرس زیر را در قسمت آدرس بار پیست کنید. http://ip-science.thomsonreuters.com/mjl/ با این کار وارد وب سایت زیر می شوید.

ISI بودن یک مجله

در قسمتی که مشخص شده است فضای لازم برای جستجوی مجله مشخص شده است. پژوهشگران با سه روش می توانند ای اس ای بودن یا نبودن یک مجله را از لیست این پایگاه جستجو کنند. در قسمت Search Type سه شکل برای جستجوی یک مجله در نظر گرفته شده است که با کلیک بر روی قسمت Search Type این سه طریق مشخص می شود. (به شکل زیر نگاه کنید)

Thomson Reuters2

اولین گزینه Title Word یا به اصطلاح یک لغت در کل عنوان مجله می باشد. این گزینه امکان جستجوی مجلاتی را فراهم می کند که حداقل دارای یکی از واژه های مورد نظر شما باشد. نکته مهم این است که با این گزینه ممکن است تعداد زیادی از مجلاتی که حداقل دارای یک واژه مشترک هستند را جستجو کند پس در شرایط عادی این گزینه پیشنهاد نمی شود.
دومین گزینه Full journal title می باشد. این گزینه امکان جستجوی عنوان دقیق مجله مورد نظر را فراهم می آورد.
سومین گزینه ISSN می باشد. ISSN شماره هشت رقمی منحصربه‌فردی است که برای مشخص کردن یک نشریه دوره‌ای چاپی یا الکترونیکی به کار می‌رود. برای دسترسی به ISSN مجلات می توانید به وب سایت خود مجلات رجوع کرده و از آنجا این شماره را کپی کنید.
اگردر قسمت Search Term نا مجله خود را قرار می دهید دقت کنید که در تایپ شما غلط املایی وجود نداشته باشد چرا که امکان جستجو با غلط املایی و یا عدم رعایت فاصله بین کلمات وجود نخواهد داشت. در مرحله بعدی از قسمت Search Type گزینه مندرج را انتخاب کنید. اگر عنوان مجله را سرچ می کنید گزینه Full journal title را انتخاب کنید و اگر ISSN مجله را دارید. آن را در باکس بالایی پیست کرده و از باکس پایین گزینه ISSN را انتخاب کرده و بر روی گزینه Search کلیک کنید. اگر مجله ای با مشخصات ذکر شده یافت شد شما می توانید نتیجه بگیرید که مجله مورد نظر شما به عنوان مجله ISI شناخته می شوید.
یک مثال: فرض کنید می خواهیم ISI بودن و یا نبودن مجله Journal of Business Research را مورد جستجو قرار دهیم. عنوان مجله را در بخش Search Term پیست کرده و از قسمت پایین گزینه Full Journal Title را انتخاب کنید.
بر روی گزینه Search کلیک کنید. کمی تامل کنید. اگر طبق شکل زیر عنوان مجله مورد نظر یافت شد می توان نتیجه گرفت که ISI بودن مجله احراز شده است. به شکل زیر نگاه کنید.

Thomson Reuters3

برای اطمینان بیشتر این کار را با درج ISSN مجله نیز انجام دهید. ابتدا ISSN مجله (برای مثال 8852-4567) را در قسمت Search Term قرار داده و از باکس پایین نیز ISSN را انتخاب کنید.
اما زمانی که شما با گزینه No matches found for the query مواجه می شوید باید بدانید که مجله شما ISI نمی باشد. و شک نکنید که این وب سایت اگر عنوان مجله را بدون غلط املایی وارد کرده باشید یا حتی ISSN را نیز صحیح وارد کرده باشید هیچ گاه تر تشخیص خود اشتباه نخواهد کرد.
اما کار شما اینجا تمام نمی شود. مرحله بعدی چک کردن بلک لیست دانشگاه های آزاد و سراسری و وزارت علوم می باشد.

توجه مهم برای قرار نداشتن مجله در لیست مجلات فاقد اعتبار وزارت علوم و وبسایت های جعلی

بعد از احراز ISI بودن یک مجله و قرار نداشتن آن در بلک لیست کمی تامل کنید چرا که سودجویان در دزدیدن مجلات آی اس ای بسیار حرفه ای تر عمل می کنند. آنها با جستجو در بین مجلات ISI به دنبال مجلاتی می روند که هنوز وبسایتی برای خود دست و پا نکرده اند. دزدان این مجلات با راه اندازی وب سایت و دزدیدن مشخصات ژورنالهای معتبر به شکل حرفه ای باعث اشتباه شما می شوند. برای تشخیص این مجلات به صفحه روش های شناسایی مجلات جعلی و تقلبی  (اینجا)، لیست مجلات فاقد اعتبار وزارت علوم (اینجا) و جدید ترین لیست مجلات جعلی  (اینجا) مراجعه نمایید.

کپی تنها با ذکر منبع مجاز میباشد.

تشخیص isi بودن مجله

 • نحوه نوشتن مقاله ISI
 • ضریب تاثیر مجلات و انواع آن
 • راهنمای نگارش مقاله ISI | چگونه مقاله ISI بنویسیم؟؟
 • مجلات جعلی را چگونه شناسایی کنیم؟؟
 • Leave comments

  Your email address will not be published.

  تائید دیدگاه فعال است. دیدگاه شما ممکن است کمی طول بکشد تا ظاهر شود.

  Recent comments

  […] این مجلات به صفحه روش های شناسایی مجلات جعلی و تقلبی  (اینجا)، لیست مجلات فاقد اعتبار وزارت علوم (اینجا) و جدید ترین […]

  Reply