چگونه يك مقاله علمي تخصصی بنويسيم؟
  • نویسنده: ادمین
  • تاریخ انتشار: 19 دي 1395
  • نمایش: 19

(اصول مقاله نويسي)   مقدمه مقاله علمي معمولاً در نتيجه پژوهش منطقي، ژرف و متمركز نظري، عملي يا مختلط، به كوشش يك يا چند نفر دريك موضوع تازه و با رويكردي جديد با جهت دستيابي به نتايجي تازه، تهيه و منتشر مي گردد. چنین مقاله ای در واقع گزارشی است که محقق از یافته های علمی ونتایج اقدامات پژوهشی خود برای استفاده سایر پژوهشگران ،متخصصان و علاقمندان به دست می دهد. از امتيازهاي مهم يك مقاله مي توان به مختصر ومفيد بودن، بِروز بودن و جامع بودن آن اشاره كرد؛ زيرا محقق مي تواند حاصل چندين ساله پژوهش خود در يك رساله، پايان نامه، پژوهش، يا حتي يك كتاب را به اختصار در يك مقاله علمي بيان كند تا پژوهشگران ديگر بتوانند با مطالعه آن مقاله از كليات آن آگاهي يابند و در صورت نياز بيشتربه اصل آن تحقيقات مراجعه كنند. نوشتن مقاله مستلزم رعايت اصولي در ابعاد مختلف محتوايي، ساختاري و نگارشي است.   ملاك هاي محتوايي مقاله يكي از مهترين ابعاد مقاله علمي، محتواي علمي و ارزشمنديِ كيفي آن است. چندين اصل مهم از اصول و معيارهاي محتوايي پژوهش علمي اشاره مي گردد كه توجه به آنها قبل ازتهيه مقاله به ارتقاي كيفيت آن كمك مي نمايد.بنابراین قبل ازتهیه مقاله محقق باید از خود سوال کند که مطالب انقدر مهم است که انتشار ان قابل فهم باشه ؟یا خوانندگان از ان استفاده خواهند برد؟...  

چهارچوب مقاله و قواعد مقاله نويسي

تحقيق و پژوهش از اهميت ويژه اي برخوردار است و به جرات ميتوان گفت كه همه پبشرفت هاي علمي صنعتي پژوهشي تكنولوژي و جامعه شناسي بر پايه تحقيق و پژوهش استوار است. اصلي ترين و مهمترين شيوه ارائه نتايج يك مطالعه و تحقيق، تهيه مقاله پژوهشي است و محققي در صحنه توليد وانتشار علمي موفق است كه بتواند نتايج پژوهش خود را در مجلات معتبر پژوهشي به چاپ برساند. از آنجا كه نوشتن صحيح و مناسب يك مقاله يك ركن اساسي براي چاپ مقالات علمي ميباشد، در اينجا سعي شده است كه به بررسي روش هاي صحيح نگارش مقالات پژوهشي پرداخته شود. به طور كلي هر مقاله پژوهشي شامل اجزاي اصلي زير است:   1-موضوع یا عنوان مقاله 2-نام نویسندگان مقاله 3-چکیده (Abstract) 4-Introduction 5-روش(Method) 6- نتیجه(results) 7-Discussion 8-Conclusion 9-منابع(Referans)  

چکیده مقاله: Abstract

درمجلات علمی تخصصی چکیده به معنی خلاصه میباشدوضروری است که برای جلب خوانندگان بالقوه یک شرح کامل ومختصراز کارخود دریک مقاله را بصورت چکیده ارایه بدهیم .

بخشهایی از چکیده:

انگیزه(Motivation)

شرح مشکل(Problem statement)

رویکرد(Approach)

نتایج(Results)

نتیجه گیری((Conclusions)

نکات مهم در ارسال مقالات قبل از ارسال مقاله به مجله تایید شده ،ابتدا فرم نوشتن مقاله را از مجله مورد نظر دریافت نموده ومقاله را به فرمت ان تهیه میکنیم یعنی به تعداد کلمات ،فونت،...توجه میکنیم.وبه چند ماردیگر مثل عدم رعایت اطول مقاله نویسی مورد نظر مجله تایید شده،عدم ذکر ارقام ،چکیده های خیلی زیاد ویا خیلی کوتاه،اشتباهات تایپی وغلط املایی،عدم ارتباط موضوع با مجله انتخابی.

     
نظرات کاربران
نام شما:
ایمیل:
نظر:

مشاوره رایگان ثبت مقاله

برای دریافت مشاوره رایگان ثبت مقاله و ژورنال ها با ما تماس بگیرید

تلفن ثابت: 04133250787
تلفن همراه : ۰۹۱۴۹۷۲۴۵۲۲
ایمیل: [email protected]