نحوه شناسایی مقالات جعلی وتقلبی
  • نویسنده: ادمین
  • تاریخ انتشار: 11 آذر 1396
  • نمایش: 378

سایی مجلات جعلی وتقلبی   مجلات جعلی یا تقلبی مدتی است که چاپ مقالات در نشریات داخلی ومجلات ای اس ای خارجی وعلمی پژوهشی از اهمیت بیشتری برخوردا راست ،لذا شناسایی مجلات جعلی وکم اعتبار برای همه اساتید ودانشجویان چه در داخل وچه در خارج ازکشور اهمیت بالایی دارد.وژورنالهای تقلبی وجعلی یکی از دغدغه های پژوهشگران ودانشجویان شده است وتبدیل به یکی از معضلات در جامعه علمی کشور شده است ودانشجویان را به خاطر پذیرشهای سریع السیر وداربودن ایمپکت وسوسه میکند وبه دام خود می اندازد.متاسفانه تماسهای زیادی با موسسه سینا گرفته میشود که به دام همچین متصدیان چین مجلاتی افتاده اند وعلاوه براینکه هزینه های هنگفتی برای چاپ این مجلات واریز کردند از دست رفته بلکه این مجلات جعلی وتقلبی ابروی علمی را نیز برای انها باقی نمانده است. راههای شناسایی مجلات جعلی وتقلبی:
  • یکی از اسانترین وساده ترین روش شناسایی مجلات تقلبی "وب سایت جعلی نشریات " بررسی نوع انتشار نشریه است .وب سایت جعلی نشریات برای نشریاتی که بصورت کاغذی منتشر میشوند ونسخه الکترونیکی ندارند ایجاد میشود.
  • یکی دیگر از روشهای شناسایی مجلات تقلبی وجعلی روش دیسیپلین یا اسکوپ نشریه است دراین روش برای تشخیص وب سایت جعلی نشریه را دریکی از پایگاههای نمایه سازی نشریات مانند,isc جستجو ودیسپیلین یا اسکوپ ان را درمیاوریم وان را با اسکوپ مقالات چاپ شده توسط وب سایت مقایسه میکنیم .
  • یکی دیگر از روشهای تشخیص ارشیو سازی با استفاده از مقالت منتشر شده است.حتما توصیه میشود ارشیو مقالات را بررسی وچک نماییدوبا سرچ کردن عناوین مقالاتی که در وب سایت قرار داده شده است مطون شوید که مقالات در جای دیگر چاپ نشده است .
  • از دیگر روشها این است که عنوان مجله را درگوگل جستجو کنید ومیدانید که در بسیاری از وب سایتهادر مورد مجلات مطالبی را درج میکنند وما باین کار به مطالبی برخورد میکنیم که در وب سایت های انگلیسی به تقلبی بودن ان وب سایت اشاره کرده باشند یا بصورت ساده تر اسم مجله به اضافه hijacked را درگوگل جستجوکنید اگر ان وب سایت لو رفته باشدحتما راجع به ان مطالبی را نوشته اند.
  • یکی از ویژگیهای اصلی مجلات جعلی یا تقلبی عدم داوری وپذیرشهای تقلبی سریع السیردر ژورنالها میباشدوباید به این نکته توجه داشته باشیدمجله isiوداری ایمپکت هیچ گاه به مقاله ای بدون کامنتهای داوری پذیرش نمیدهد.
  • روش بعدی برای شناسایی مجلات تقلبی وجعلی این است که این مجلات برای ارسال مقاله ایمیل میدهند چراکه باید سریعا متقاضیان خود را جذب کنندوتا زمانی که ان مجلات را نشناختیم وزمان باقی مانده است سودهای کلانی را به جیب میزنند. وشما باید بدانید که مجلاتی که معتبر وایمپکت دارهستند برای جذب مقاله به دانشجویان وپژوهشگران ایمیل نمیدهنددر واقع مجلات معتبرنیازی به دادن ایمیل ندارند.
دانشجویان واساتید عزیزی که قصد چاپ مقاله در مجلات داخلی وخارجی دارند لطفا قبل از ارسال مقاله وواریزی حتما مجله را کنترل وبررسی نمایید تا جزبلک ومجلات جعلی وتقلبی نباشدالبته هرماه یکبار لیستی به عنوان لیست بلک یا سیاه توسط وزارت علوم ودانشگاه ازادووزارت بهداشت منتشر میشود .این لیست ها مشخصات مجلات که از سوی وزارت علوم وبهداشت ودانشگاه ازد نامعتبر وجعلی وتقلبی شناخته شده اند ولی درحین حال این لیستها به روز نمیباشد وهستند ژورنالهای که به صورت جعلی وتقلبی فعالیت میکنند ونام مجلات دراین لیست ها نیست ..البته در سایت موسسه سینا میتوانید هم بروید واز لیست بلک دانشگاهها اطلاع داشته باشید ولیست را دانلود نمایید.

 موسسه سینا برای جلوگیری از مجلات جعلی hijacked journals یا تقلبی Fake چه خدماتی انجام میدهد.

برای شناسایی اعتبار مجلات که به انها شک دارید ، برای ما ارسال نمایید تا دراسرع وقت اعتبار انها را برای شما شناسا یی کرده واطلاعات لازم را ارئه دهیم . موسسه سینا این خدمات را به صورت رایگان به شما ارائه میدهد.برای اطلاعات بیشتر به وب سایت موسسه سینا مراجعه کنید.

 
نظرات کاربران
نام شما:
ایمیل:
نظر:

مشاوره رایگان ثبت مقاله

برای دریافت مشاوره رایگان ثبت مقاله و ژورنال ها با ما تماس بگیرید

تلفن ثابت: 04133250787
تلفن همراه : ۰۹۱۴۹۷۲۴۵۲۲
ایمیل: [email protected]
  نسخه جدید وبسایت     کلیک کنید