ویرایش مقالات فارسی
  • نویسنده: ادمین
  • تاریخ انتشار: 8 دي 1396
  • نمایش: 492
ویرایش مقالات فارسی

چاپ مقالات علمی در مجلات معتبر بین المللی پیش شرط لازم برای دانشجویان مقطع دکتری دارد. در ابتدا، مقاله نویسی به زبان غیر مادری کمی دشوار به نظر می رسد، زیرا که کاملا تخصصی می باشد و زبان نوشتاری خود را می طلبد.

ویرایش مقالات فارسی

چاپ مقالات علمی در مجلات معتبر بین المللی پیش شرط لازم برای دانشجویان مقطع دکتری دارد. در ابتدا، مقاله نویسی به زبان غیر مادری کمی دشوار به نظر می رسد، زیرا که کاملا تخصصی می باشد و زبان نوشتاری خود را می طلبد. به همین علت، ویرایش تخصصی از اهمیت زیادی در چاپ مقالات برخوردار است. ویرایش بایستی قبل از ثبت مقاله انجام شود.

رعایت برخی نکات در حین ویرایش مقالات فارسی بسیار حائز اهمیت است:

1.      مقاله بایستی ساختاری متناسب با مجله انتخابی داشته باشد.

اساسی ترین مرحله ویرایش مقالات فارسی بررسی ساختار متن می باشد. منظور این است که مقاله بایستی دارای مقدمه، بدنه و نتیجه گیری باشد. داشتن ساختار منسجم و صحیح بسیار مهم است.

2.      خودداری از نوشتن واژگان غیرمتعارف و عامیانه

تعدادی از نویسندگان بر این تصور هستند که استفاده از کلمات بسیار دشوار باعث می شود کیفیت مقاله آنها بالا رود و شانس بیشتری برای به چاپ رساندن آن داشته باشند. در حالیکه، هنگام ویرایش مقاله بایستی به استفاده از کلمات دقت شود.

3.      اجتناب از نوشتن پاراگراف های طولانی و جملات نامشخص

در ویرایش مقالات فارسی باید توجه داشته باشید که در زبان فارسی نمی توان چند عبارت را بصورت پشت سر هم و یا جمله طولانی نوشت. لذا، توصیه می شود که در هنگام ویرایش، جملات ساده و معنادار را جایگزین جملات طولانی کنید.

4.      دقت کافی داشتن به عبارات تکراری

استفاده از عبارات تکراری امری کاملا طبیعی در مقاله نویسی است، اما ویرایش امکان بازبینی مقاله را قبل از چاپ فراهم می آورد. در حین ویرایش، بایستی دقت شود که به جای استفاده از واژگان و عبارات تکراری از معادل های مناسب آنها استفاده شود.

5.      بررسی اشکالات ساختاری

ساختار گرامری نیز نقش مهمی را در پذیرش و چاپ مقاله ایفا می کند. هنگام ویرایش مقالات فارسی باید توجه داشته باشید که هر قسمت از مقاله با زمان مناسب خود نوشته شود. بعنوان مثال، قسمت روشها و ابزار بایستی به زمان حال کامل (ماضی نقلی) نوشته شود.

6.      عدم استفاده از دو کلمه هم معنی

ویراستار بایستی آگاه باشد که دو کلمه هم معنی بصورت پشت سر هم استفاده نمی شوند. بعنوان مثال، " کم کردن کاهش" نادرست است.

7.      توجه به ویرگول ها

برخی از نویسندگان در مقاله نویسی از ویرگول زیاد یا کم استفاده می کنند. استفاده زیاد از ویرگول موجب می شود جمله شکسته شده و عجیب به نظر برسد؛ استفاده کم از ویرگول موجب سردرگمی خواننده می شود، او چند بار باید مطلب را بخواند تا به مفهوم آن پی ببرد. بنابراین، در ویرایش مقالات فارسی باید به این نکته بسیار توجه کرد.

8.      شکل املایی منسجم

در زبان فارسی، برخی کلمات بصورت چسبیده ،برخی بصورت جداگانه و برخی به هر دو صورت نوشته می شوند. ویراستار باید توجه کند که در کل مقاله از یک شکل منسجم املایی استفاده کند. مثلا اگر "آنها" را بصورت چسبیده می نویسد تا آخر متن باید آن را بصورت چسبیده بنویسد.

9.      حذف علامت تعجب

در مقالات علمی نیازی به علامت تعجب نیست. استفاده از علامت تعجب در مقالات موجب پایین آمدن کیفیت آنها می شود. پس در حین ویرایش مقالات، علامت های تعجب را از مقاله حذف کنید.

10.  فرمت سازگار و منسجم

ظاهر مقالات علمی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و فرمت بندی مقاله نبایستی در حین ویرایش نادیده گرفته شود. فونت مناسب، فاصله گذاری قانونی و ... به معنای سازگاری با فرمت مقاله می باشد و رعایت این موارد باعث تخصصی بودن مقاله شده و شانس پذیرش و چاپ آن را بالا می برد. فرمت مقالات با توجه به نوع مجله متفاوت می باشد. هنگام ویرایش بایستی دقت شود که فرمت مقاله مطابق با قوانین مجله مربوطه باشد.

پیشنهاد ویژه موسسه سینا  جهت تقویت رزومه علمی برای اساتید و دانشجویان

⦁ پیشنهاد کتاب انگلیسی جدید در رشته تخصصی شما از ما + ترجمه کتاب از ما + چاپ در تیراژ دلخواهتان از ما و البته همه ی اینها بنام شما.
⦁ پذیرش سفارش نگارش مقاله، ترجمه، دریافت پذیرش و چاپ مقاله در مجلات ISI, ISC, PUBMED
⦁ پذیرش سفارش مشاوره در نگارش پایان نامه و طرح های پژوهشی برای دانشجویان و اساتید.
⦁ تالیف کتاب فارسی و چاپ آن بنام شما در تیراژ مورد نظر شما.
⦁ پذیرش نگارش مقاله و دریافت پذیرش از کنفرانس های داخلی و خارجی در سریعترین زمان ممکن.

جهت اطلاعات بیشتر با موسسه تماس بگیرید.

صداقت کاری شعار موسسه نه، بلکه عمل موسسه سینا می باشد.

 

 

نظرات کاربران
نام شما:
ایمیل:
نظر:

مشاوره رایگان ثبت مقاله

برای دریافت مشاوره رایگان ثبت مقاله و ژورنال ها با ما تماس بگیرید

تلفن ثابت: 04133250787
تلفن همراه : ۰۹۱۴۹۷۲۴۵۲۲
ایمیل: [email protected]
  نسخه جدید وبسایت     کلیک کنید