۱۵ راز موفقیت محققان حرفه ای
 • نویسنده: ادمین
 • تاریخ انتشار: 16 بهمن 1394
 • نمایش: 31

 • تا موضوع مناسب و جدیدی انتخاب نکنید عملاً هیچ کاری انجام نداده اید.

مهم ترین گام برای شروع یک کار پژوهشی داشتن یک موضوع است، و انتخاب موضوع هم تکنیک های خاصی دارد. لازم است قبل از انتخاب نهایی موضوع مان مطمون شویم که این موضوع آیا یک موضوع مناسب پژوهشی است؟ آیا تکراری نیست؟ آیا ظرفیت های مناسب انجام کار پژوهشی را دارد؟ آیا متغیرهای لازم برای کار و سنجش نسبت ها را دارد؟ و..

 • به موضوع تان علاقه مند باشید، اما عاشق موضوع تان نشوید

ما باید برای شروع کار قبل از هر کاری یک ایده یا موضوع مشخص داشته باشیم، پس حتماً قبل از شروع کار تحقیق به فکر یک موضوع باشید. اما این مساله خیلی مهم است که به موضوع خود علاقه داشته باشید، اما عاشق موضوع تان نشوید؛ داشتن علاقه یکی از شروط اصلی انجام یک تحقیق خوب است، زیرا تا زمانی که آن موضوع و فیلد تحقیقاتی برای ما جذاب نباشد نمی توانیم آن طور که باید در رابطه با آن تحقیق کنیم، اما مراقب شرایط عکس هم باشید، هیچ وقت عاشق یک موضوع نشوید، به طوری که آن موضوع تمام زندگی شما را در برگیرد و فقط اصرار داشته باشید که روی همان موضوع کار کنید و همان مسأله را دنبال کنید و … این مساله روحیه آزادانه و خلاقانه ای که در جریان تحقیق باید داشته باشید را از شما می گیرد. بنابراین حد خود را با موضوع نگه دارید. یعنی یک موضوع را با علاقه دنبال کنیم اما سعی کنید موضوع تبدیل به همه چیز شما نشود.

 • موضوعی را انتخاب کنید که آشنایی اولیه ای با آن داشته باشید.

علاوه بر این که مسأله علاقه مهم است، در عین حال آشنایی نیز مهم است؛ یعنی حتی الامکان موضوعی را انتخاب کنید که هر دو شرط را داشته باشد. لازم است علاوه بر علاقه، اطلاعات مناسبی هم در مورد آن موضوع در اختیار داشته باشیم؛ چون کار پژوهش یک کار استاندارد و کاملاً حرفه ای است، و «بی اطلاعی» مهم ترین عامل شکست چنین کارهایی است. بنابراین برای اینکه از پس این موضوع برآیید لازم است با ابعاد، حدود و مسائل مرتبط با آن موضوع آگاهی کافی را داشته باشید.

 • بخوانید، بخوانید باز هم بخوانید

هر قدر در کار پژوهشی روی مطالعه و پیگیری تأکید کنیم باز هم کم است. تمام کار پژوهشی ما عبارت است از اینکه بتوانیم اطلاعات گذشته را به خوبی گردآوری، مطالعه و هضم کنیم و از دل آنها یک اطلاعات جدید را به جهان علمی عرضه کنیم، برای این کار لازم است که مداوم در حال مطالعه و جستجو باشیم، پیگیر مطالب جدید باشیم، آخرین منابع روز را پیدا کرده و بررسی کنیم.

بنابراین لازم است که هیچ وقت متوقف نشویم، نباید فکر نکنیم که ما در این مسأله کامل شده ایم و نیاز به مطلب تازه ای نداریم. کنجکاوی خود را نابود نکنیم. همیشه سعی کنیم به مسأله با چشم یک تازه کار نگاه کنیم، حتی اگر چندین مقاله پژوهشی درباره آن نوشته باشیم باز هم جا دارد که بخوانیم و مطلب تازه در مورد آن پیدا کنیم.

 • با ابزارهای جدید آشنا باشیم

آن دوران گذشت که محقق در اتاق خود در پشت میز می نشست و پشت سر هم برگه ها را سیاه می کرد تا چیزی بنویسد. امروزه عصر، عصر اطلاعات است و دوره ای است که محققان بیشتر از دیگران در عرصه های عمومی هستند، آنها از پشت میزهای شان بیرون آمده اند و در عرصه های اجتماعی فعالیت می کنند. در عین حال این محققان کسانی هستند که به یافته های جدید و دستاوردهای تکنولوژیک اشراف دارند، چون می دانند که این ابزارها چقدر می تواند در کار پژوهشی به آنها کمک کند. شک نکنید که اشراف و آشنایی شما با چیزی مثل اینترنت قطعاً به نفع شماست. شک نکنید که اگر با نرم افزاری مثل word کار کنید، قطعاً خود را به موفقیت نزدیک تر کرده اید. نرم افزاری مثل پاورپوینت به شما کمک می کند که زمانی که تحقیق شما آماده شد آن را به نحو احسن ارائه دهید. همچنین ضروری است که شما به عنوان محقق، با اشکال و انواع مختلف ابزارهای تکنولوژیک تحقیق (Research Tools) ارتباط داشته باشید، زیرا این ابزارها در بهتر کردن کیفیت کار، بسیار به ما کمک کرده و زمان ما را مدیریت می کند. ما می توانیم کاری را که درصورت عدم وجود این ابزارها در یک سال انجام می دادیم و وجود اینها در یک ماه انجام دهیم. پس لازم است که بروز باشیم.

 • دانش زبان خود را تقویت کنید

دانستن زبان برای موفقیت بسیار کلیدی است، مقالات علمی پژوهشی و ISI ، زیان استاندارد بین المللی دانشمندان و جامعه علمی است. اگر قرار باشد ما کار پژوهشی حرفه ای انجام دهیم باید به آن زبان تسلط داشته باشیم. چه برای خواندن منابع، چه برای اینکه یافته خود را در عرصه بین المللی مطرح کنیم. اگر ما عضوی از جامعه جهانی هستیم پس باید بتوانیم تحقیق خود را به عرصه جهانی وارد و عرضه کنیم و تنها راه این کار دانستن زبان است.

 • در منابع مرتبط با کارتان به روز باشید

شکی نیست که در حال حاضر بخش عمده ای از منابع اصلی به زبان هایی غیر از زبان فارسی ارائه شده اند، و چنانچه ویژگی قبلی را داشته باشید، می توانید نسبت به منابع پژوهشی تان جلئتر از دیگران باشید. منابع سال به سال به روز و روزآمد می شوند و ما اگر در یک حوزه خاص تحقیقاتی کار می کنیم لازم است که مداوم جستجو و پیگیری کنیم و منابع جدید را بشناسیم.

باید مثل همیشه تاکید کرد که حتی الامکان از منابع و مراجع دست دوم و کم اهمیت استفاده نکنید، آنها را کنار بگذارید و به جای آن، منابع اصیل و دست اول را مبنای کار خود قرار دهید. منابع اصلی مهم ترین سرچشمه های اطلاعاتی ما هستند. نیازی نیست که ما به منابع تفسیری و دست دوم مراجعه کنیم در حالی که منبع اصلی در اختیارمان است.

 • هیچ وقت، اولین ویرایش کار را نسخه نهایی ندانید

زمانی که ما کل کار تحقیقاتی را انجام می دهیم، نهایتا وقت آن می شود که گزارش تحقیق را بنویسیم. آن گزارش اولیه صرفاً پیش نویس است. یعنی ما تازه چیزی نوشته ایم تا یک گزارش اولیه و طرح مدون و کلی را آماده کرده باشیم؛ بعد از این مرحله کار اصلی شروع می شود، یعنی باید متن را مجددا بازنویسی کنیم. زیرا از این به بعد است که متن مان باید چکش کاری، بازنویسی و بررسی شده و اشکالات آن شناسایی و مرتفع و نکات قوت آن تقویت شود. بنابراین به بازنویسی مستمر نیاز داریم.

 • از تجربه های دیگران استفاده کنید

دیگران در خیلی از مواقع راهنماهای ما هستند و می توانند جلوی بسیاری از دوباره کاری ها، انحرافات، اشتباهات و موازی کاری های ما را بگیرند. اگر بدانیم از چه تجربه ای و چه افرادی استفاده کنیم، قطعاً این به نفع کار تحقیقاتی ما خواهد بود.

 • به نکته برداری عادت کنید

ما محقق هستیم. یک محقق همواره در حال جستجو و بررسی است و به منابع مختلف مراجعه می کند، در چنین مواقعی لازم است آن نکته ای که از جایی گرفتیم یا در منبع خاصی دیدیم را در یک محل مطمئن ذخیره کنیم. معمولاً گفته می شود خوب است برای چنین مواردی دفترچه‌ای همراه محقق باشد تا اگر به ایده خاصی برخورد که مرتبط با کارش بود در آن یادداشت کند. محققان جدیدتر و اهل تکنولوژی می توانند برای این کار از گوشی و لپ تاپ و تبلت استفاده کنند. مهم این است که ما عادت کنیم حتماً اطلاعاتی که از منابع پراکنده و مختلف به دست می آوریم را دسته بندی کنیم تا سر فرصت از آنها به درستی استفاده کنیم.

 • محتوا پادشاه است

محتوا مهم ترین چیزی است که ما به عنوان محقق داریم. پس محتوا را جدی بگیرید، اگر بتوانید مقاله ای بنویسید که محتوای آن خلاقانه، جدید، تازه، ابتکاری و اصیل و قدرتمند باشد بدانید که شما برگ برنده را در اختیار دارید. اگر محتوا را دارید، و اگر می توانید مقاله ای با کیفیت بنویسید، پس هیچ وقت به جای پادشاه به سرباز قانع نشوید. اگر می توانید ۱۰ صفحه کار پژوهشی حرفه ای انجام دهید، پس هیچ وقت حجم مقاله تان را بی دلیل افزایش ندهید با پر کردن منابع غیر ضروری یا اضافه کردن مطالب غیر ضروری در بدنه پژوهش تان، ارزش علمی کار خود را پایین نیاورید. همیشه سعی کنید از قبل به تک تک عبارت های مقاله فکر کنید و فقط جملات و عبارت ها و پارگراف هایی را بیاورید که مطمئن هستید اطلاع تازه ای را به مخاطب می دهد. تک تک جملات پژوهش باید اصولی و دقیق بوده و در خدمت تامین هدف نهایی شما باشد.

 • با منبع نگاری و روش های ارجاع دهی آشنا باشید

شکی نیست که محقق لازم است از منابع دیگران استفاده کند؛ پس لازم است به طور اصولی این منابع را گزارش کند. برای تبدیل شدن به یک محقق حرفه ای، باید اصول منبع نگاری را بدانید و از آن به موقع استفاده کنید.

 • اصول اخلاقی پژوهش را جدی بگیرید

مسأله حق مولف یک مسأله جدی است. درست است که در کشور ما قانون کپی رایت رعایت نمی شود، درست است که حقوق مؤلفین رعایت نمی شود، اما واقعاً دور از انصاف است که اهالی فرهنگ و علم هم به هم صنف های شان که در حقیقت اعضای هم خانواده شان به شمار می آیند، بی احترامی کنند و از طریق کارهای غیر اخلاقی و بی توجهی به اصول قانون کپی رایت حقی از آنها ضایع نمایند. در چنین شرایط ناگواری، خوب است که حداقل خودمان این موضوع را جدی بگیریم. اگر می خواهیم از منبعی استفاده کنیم حتماً به ارجاعات آن توجه داشته باشیم. وقتی مطلبی را از محقق دیگری ذکر می کنیم حتماً به صاحب آن اثر اشاره کنیم. مسائل مرتبط با سرقت علمی را جدی بگیریم و مراقب باشیم که حقی از هیچ مؤلفی ضایع نکنیم. حداقل به این خاطر که ما هم مؤلف هستیم و ممکن است بعدها کسی همین کار را با ما کند. چقدر ممکن است این موضوع باعث آزار شما شود که شخص دیگری در کاری از ایده و دستاوردهای شما استفاده نماید بدون اینکه ذکری از شما آورده باشد.

 • با ساختار یک پژوهش علمی آشنایی کافی پیدا کنید

بعد از اینکه همه کارهای پژوهش را انجام دادید، نوبت به نگارش آن می رسد. لازم است با خواندن مقالات و یا رساله های متعدد پژوهشی، ساختاری که هر متن پژوهشی دارد را دربیاورید تا بتوانید زمانی که خودتان کار پژوهشی انجام می دهید به راحتی یافته هایتان را در جای مناسب جاگذاری کنید.

 • هیچ وقت نا امید نشوید

کار پژوهش یک کار بلند مدت است و افت و خیز زیادی دارد. وقتی کار پژوهشی انجام می دهید باید این فرض را داشته باشید که شخصی مانع کار شما شده یا مشکلی مانع پیشرفت شما شود. اما در هر حالت ناامید نشوید. مثلاً یکی از نمونه های برجسته ناامیدی که در دانشجویان یا محققین تازه کار زیاد دیده می شود، موردی است که مقاله خود را آماده کرده اند و به یک ژورنال فرستاده اند، اما ژورنال مقاله را رد کرده است. محقق در چنین وضعی به این جمع بندی رسیده است که کارش دیگر منتشر نخواهد شد، ناامید شده است و مقاله را کنار گذاشته است.

این اشتباه است. عرف معمول در چنین مواردی این است که محقق ابتدا چند ژورنال مختلف را در نظر می گیرد و به ترتیب علاقه یا اهمیت، مقاله اش را برای یکی از آنها فرستاده و در صورت رد شدن، بلافاصله به ژورنال بعدی ارسال می کند. این کار انقدر ادامه پیدا می کند تا محقق نتیجه مورد نظرش را بگیرد.

بنابراین اگر ژورنال اول مقاله شما را رد کرد، معنی آن این نیست که ژورنال های بعدی هم رد می کنند، چرا که داوران سلایق و دیدگاه ها و رویکردهای مختلفی دارند و ممکن است یک داور یک مقاله و موضوع و محتوایش را بپسندد و دیگری نپسندد و یا شخص سوم به شرط انجام یک سری اصلاحات حاضر به پذیرش مقاله شود.

کپی تنها با ذکر منبع بلامنع میباشد.

نظرات کاربران
نام شما:
ایمیل:
نظر:

مشاوره رایگان ثبت مقاله

برای دریافت مشاوره رایگان ثبت مقاله و ژورنال ها با ما تماس بگیرید

تلفن ثابت: 04133250787
تلفن همراه : ۰۹۱۴۹۷۲۴۵۲۲
ایمیل: [email protected]